YouGov i Afrika
En af vores studentermedhjælpere, Cajsa, fra kontoret i Stockholm er netop vendt hjem fra en rejse til Kap Verde. Her fik hun chancen for at møde vores sponsorbarn, Elisangela, og hendes familie. Her følger Cajsas beretning fra besøget.
Mit besøg hos YouGovs sponsorbarn i Kap Verde.
Den 25. marts tog jeg afsted til Kap Verde. I dagene før afrejsen havde jeg fået til opgave at købe nogen gaver, som jeg kunne tage med til YouGovs sponsorbarn, Elisangela, som netop bor i Kap Verde (Praia).

Da jeg ankom tog jeg kontakt til BØRNEfondens hovedkontor i Kap Verde, og de sagde, at jeg kunne komme forbi kontoret allerede den følgende dag for at aflevere de gaver, som jeg havde med i bagagen. Så om morgenen, dagen efter min ankomst, tog vi afsted for at lede efter BØRNEfondens kontor.
Da vi kom frem, blev vi utroligt venligt modtaget, og de viste os billeder fra tidligere projekter og skitser til nye, som de ville
gennemføre for de lokale børn. Eksempelvis fortalte en af de kvindelige ansatte om et af deres projekter, som går ud på at lære børnene mere om mundhygiejne, og hvordan de skal passe deres tænder ordentligt. Derefter tilbød de os at køre os hjem til Elisangela, så vi kunne overrække gaverne personligt.
Elisangela bor i et lille ”tegl-hus” med tre rum og et lille køkken i et relativt fattigt område udenfor Palmarejo sammen med sin mor, far og fire søskende. Faren er bortrejst det meste af tiden for at arbejde, så han kan forsørge familien. Moren går hjemme med børnene, og hun forklarede, at det er takket være hjælpen fra BØRNEfonden, at hendes børn kan gå i skole.
Vi blev budt indenfor i deres hjem, og de viste os billeder fra forældrenes bryllup, Elisangelas første altergang, farens ungdom med mere. Og så startede vi gaveudpakningen.
Jeg havde taget nogle typiske nordiske og svenske ting med mig: En dukke, tøj og smykker fra H&M og den svenske specialitet ”årechoklad med lingon/hjortron smak”. Derudover havde jeg taget nogle YouGov reklamegaver med; en kop, en t-shirt, et usb stick, kuglepenne og papirblokke. Børnene blev meget glade for gaverne, og Elisangela gav mig faktisk en lille skulptur, som hun selv havde lavet i skolen, med hjem som tak.

Det var vældig interessant at få indblik i, hvordan BØRNEfonden arbejder ude i lokalsamfundene, og lære noget mere om de projekter, som de arbejder med. Endnu mere interessant var det at få indblik i, hvordan en Kapverdiansk families hjem kan se ud – og rent faktisk at få mulighed for at møde Elisangela og hendes søskende.





